Bylinky
Bylinky v zime
Mnohé bylinky prežijú zimu bez veľkej ujmy vonku. Ak je však zima tuhšia, znamená to pre vašu zásobáreň zdravia nebezpečenstvo.Keď sa dni skracujú, zostávajú často iba melancholické spomienky na lúčiace sa leto – bohato kvitnúca levanduľa, vôňa Aloysie, chutný rozmarín na grilovanej jahňacine alebo bazalka na čerstvo zozbieraných rajčinách – bylinky obohacujú náš život. Aby ste o toto bohatstvo neprišli v nasledujúcom roku, musíte sa postarať o to, aby prežili zimu bez ujmy.
Prezimovanie je úspešné hlavne u zdravých rastlín, problematickejšie u rastlín, ktoré zdrevnateli. Rastliny nesmú byť oslabené na prezimovanie. U najbežnejších byliniek, ako je levanduľa, šalvia rozmarín a tymián, je dôležité, aby ste vybrali svetlé miesto, ktoré je chránené pred ostrým východným vetrom a substrát by mal byť iba mierne vlhký. Niektoré z nich je nutné na zimu prikryť. Cenný materiál je suchý a vzdušný, ktorý sa voľne položí na okolo rastliny, aby mal k nim vzduch prístup. Vhodné sú vetvičky z borovice. Vrstva čečiny nezabráni síce vplyvu zimného chladu, chráni však rastlinu pred slnečným žiarením. To je dôležité, pretože niektoré bylinky
zostávajú aj v zime zelené a odparujú vodu. V oblastiach, kde býva málo snehu a pri náhlych zmenách teploty na jar pri topení snehu môže pri pôde, ktorá nie je prikrytá, dôjsť k poškodeniu koreňov. Okrem mulčovacieho materiálu je vhodný aj maštaľný hnoj alebo hrubší kompost. Úplne nevhodná je fólia, pretože rastlina sa pod ňou „potí“.
Kedy zakryť?
Správny čas na mulčovanie závisí od druhu byliniek a počasia. Nastielať sa má ešte predtým, ako prenikne mráz do pôdy a rozhodne vtedy, keď je sucho. Niektoré z byliniek sú odolné voči mrazu a nepotrebujú nástielku. Sem patrí napríklad Lyžičník lekársky (Cochlearia officinalis), Chren dedinský ( Armoracia rusticana), Palina pravá ( Artemisia absinthum), Palina obyčajná (Artemisia vulgaris) , Petržlen záhradný (Petroselinum crispum) a Cesnak pažítkový (Allium schoenoprasum). Petržlen potrebuje miernu ochranu pred mrazom – pod listy sa vložia malé vetvičky, aby neležal na zemi a neskôr, keď začnú mrazy, sa záhon prikryje vetvičkami. Palina dračia (Artemisia dracunculus), tymián a mäta pieporná (Mentha piperita) potrebujú hlavne v zime bez snehu hrubú vrstvu pôdy. Rasca lúčna (Carum carvi ) sa chráni pred mrazom hrubou vrstvou z vetvičiek z borovice. U levandule a šalvie sa odporúča výška nástielky z vetvičiek borovice do výšky 15 – 18 cm.
Mulč je výborný materiál proti mrazu
Inak reagujú rozmarín (Rosmarinus), vavrín (Laurus) a voňavé listové muškáty (Pelargonium). Tieto sa musia ešte pred príchodom prvých nočných mrazov preniesť dnu, pretože najnižšie teploty, ktoré ich neohrozia, sú okolo bodu mrazu. Črepníky postavte na chladné, vzdušné a svetlé miesto, napríklad na parapetnú dosku v hale alebo do chladnej spálne. Nevhodné je miesto orientované na juh, ideálne sú zimné záhrady alebo skleníky, kde teplota neklesne pod bod mrazu. Substrát sa udržiava suchší, pričom koreňové baly nesmú preschnúť Naopak, nevhodná je tmavá garáž alebo pivnica, pretože rastliny pri nedostatku svetla tvoria dlhé a tenké výhonky, čo oslabuje ich životnú silu a následne priťahuje škodcov.
Najneskôr začiatkom septembra by sa mal zasadiť do kvetináča a v druhej polovici by sa nemal hnojiť. Bylinky sa väčšinou strihajú na jar.
Cochlearia officinalis |
Artemisia absinthum |
Armoracia rusticana Aloysia virgata | Rosmarinus officinalis |
niektoré bylinky môžete zberať aj počas zimy – napríklad šalviu, tymián alebo levanduľu.
Veľmi dôležitá je drenážna vrstva, pretože mnohým bylinkám škodí zimná nadmerná vlhkosť. Na svetlom a teplejšom mieste vonku pôda rýchlejšie presychá.
Všeobecne platí, že čím panašovanejšie sú listy, tým je rastlina citlivejšia. Väčšina byliniek má kríčkovitý habitus a po čase výhonky drevnatejú, preto by sa mali na jar všetky drevnaté výhonky zrezať asi na šírku dlane nad pôdou. Výnimkou je rozmarín. Výhonky drevnatejú, ale rastie pomaly. Táto bylinka sa strihá iba z dôvodu tvarovania. Je málo odolná voči zime. Prezimovať musí na chladnom a svetlom mieste. Ak ho v októbri vezmete do zimnej záhrady, do marca vyzerá výborne a potom hnedne a sčerná. Skúsenosti ukazujú, že najlepšie je postaviť rozmarín v črepníku pred dom pokiaľ nemrzne a potom ho preniesť dnu a nechať prezimovať pri teplote 6 – 8°C. Keď sú opäť dlhodobejšie vyššie teploty, opäť sa môže vyniesť von. Podobné nároky ako rozmarín má aj Lavandula stoechas a L. dentata.
Vavrín (Laurus nobilis) znesie mrazy do -3°C. Mal by byť vo svetlej, nie príliš chladnej miestnosti. Neznáša vzduch z výhrevných telies, zimné slnko na listoch a ohroziť ho môžu štítničky. |
Alojzia trojlistá (Aloysia triphylla) nie je náročná na prezimovanie. Mala by mať relatívne suchý substrát a núdzi môže stáť aj na tmavom mieste. Vtedy zhadzuje listy, ktoré sa na jar po miernom strihu znovu vytvoria. |
V trende je i Stévia cukrová (Stevia rebaudiana). V lete sa vysadí do záhrady na slnečné a teplé miesto. V polovici septembra sa vyhrabe a prezimuje v črepníku na mieste, kde nemrzne. V tomto období nemá rastlina potrebu svetla a vody a nadzemná časť odumiera. |
Machovka peruánska (Physalis peruviana) |
Bylinky v črepníku by neprečkali zimu bez ochrany pred mrazom. Rozmarín, tymián a šalviu môžete dať natesno do nádoby odolnej voči zime. Pod črepníky a okolo by sa mal dať izolačný materiál, napríklad polystyrén. Nakoniec sa to celé zakryje vrstvou lístia alebo mulču. Udrží sa tam teplo a vyzerá to lepšie. Nádoby sa môže postaviť von alebo na chránené miesto k stene. Rozhodne ich nezakrývajte fóliou.
|
Rozmarín, tymián a šalviu môžete dať natesno do nádoby odolnej voči zime. Pod črepníky a okolo by sa mal dať izolačný materiál, napríklad polystyrén. Nakoniec sa to celé zakryje vrstvou lístia alebo mulču. Udrží sa tam teplo a vyzerá to lepšie. Nádoby sa môže postaviť von alebo na chránené miesto k stene. |
Do črepníka môžete vysadiť všetky bylinky, ktorých korene nerastú príliš hlboko a nie sú veľmi veľké. Dobre znášajú horúčavu a sucho. Mäta (Mentha) je výnimkou – potrebuje voľnosť v presvetlenom tieni a humóznu pôdu. Vo väčšom črepníku, ktorý je nízky, vydrží aj mäta 1 – 3 roky. V každom prípade sa však musí presádzať do čerstvého substrátu. Ak sa ozhodnete sadiť bylinky do črepníka, vyberte minimálne päťlitrovú nádobu. Iba tymián sa sadí do menších nádob. Terakotové nádoby vyzerajú pekne, ale substrát v nich vysychá rýchlejšie ako v plastových. V nádobe musí byť dobrý odvod vody, pretože bylinky nemajú rady mokrý substrát. Mladé rastlinky sa presádzajú každý rok, prípadne dva, staršie vydržia v črepníku aj 3 – 4 roky. Od marca do júna potrebujú bylinky v črepníku živiny, potom sa výživa zastaví.
Niektoré bylinky môžu i v črepníku zostať vonku – sem patrí šalvia (Salvia), saturejka (Satureja), yzop (Hyssopus officinalis), väčšina odrôd levandule (Lavandula), tymiánu (Thymus), oregano, fenikel (Foeniclum vulgare). Vyberte im miesto chránené pred zimným slnkom a prudkýmu výkyvmi teplôt. Ak zamrzne pôda, rastlina neprijíma vodu a vysychá. V tieni je sucho menej nebezpečné, pretože rastlina neodparuje vodu cez listy.
Ktoré bylinky sú vhodné do črepníka
Dúška tymiánová (Thymus vulgaris var. fragantissimus),kvitne v júni až júli, ružové kvety, výška 15 – 30 cm
Oregano (Origanum heracleoticum) júl až september, biele kvety, výška 25 – 40 cm Palina dračia (Artemisia dracunculus var. sativus), júl až august, žlté kvety, výška 50 cm
Šalvia lekárska (Salvia officinalis 'Major'), júl až august, kvety fialovomodré, výška 40 cm
Saturejka horská (Satureja montana var. citrodora), august až september, bielo – modré kvety, výška 20 cm
Mäta klasnatá (Mentha spicata), júl až august, kvety fiaklové, výška 50 – 70 cm
Štiavec (Rumex scutatus), jún až júl, kvety bielo – zelené, výška 25 cm
Mentha spicata
Satureja montana
Rumex
Choroby a škodcovia
Ak sú bylinky v zim na príliš teplom mieste, ohroziť rastlinu môžu vošky. Ak majú nedostatok svetla, tvoria slabé výhonky. Pri suchom vzduchu ich ohrozujú roztočce a príležitostne i vlnatky a štítničky. V zime môžu občas nastúpiť hubové choroby a niekedy pri suchom vzduchu múčnatka. Ak je vysoká vlhkosť vzduchu, môže sa objaviť hrdza – vtedy je najlepšie rastlinu radikálne zostrihať. Niekedy môžete na listoch zbadať hnedé a suché fľaky – je to príznak suchého vzduchu, nejde o chorobu či škodcu.
Bylinky sú ideálne izbové rastliny, potrebujú však viac pozornosti a starostlivosti ako „bežné“ izbové rastliny.
Návrh na bylinkovú záhradu 5. Hierochloe odorata Plán 2 6 – Majorán záhradný (Majorana hortensis)
Na záver vám ponúkame dva návrhy na výsadbu byliniek v záhrade .
Plán 1
1. Angelika lekárska (Angelica archangelica )
2. Kopytník kanadský (Asarum canadense )
3. Lipkavec marinkový (Galium odoratum)
4. Hedeoma pulegioides
6. Čechrica voňavá (Myrrhis odorata )
7. Ďumbier (Zingiber mioga)
1 – Bazalka (Ocimum basilicum)
2 – Šalvia (Salvia)
3 – Kôpor (Anethum graveolens)
4 – Petržlen (Petroselinum crispum)
5 - Pamajorán obyčajný (Origanum vulgare)
7 – Cesnak pažítkový (Allium schoenoprasum)
Náhľad fotografií zo zložky Kvetyyy
Komentáre
Prehľad komentárov
Prosím o info, kde by som mohla zakúpiť rastlinku Alojzia trojlistá na domáce pestovanie. Ďakujem
Alojzia trojlistá
(Jarmila Krkošková, 31. 1. 2010 15:13)