Emo je americký slangový výraz označujúci hudobný žáner (pôvodne emotion hardcore, emotional hardcore). Slovom emo môzu byť označovaní aj členovia „emo scény“ a osoby zapadajúce do príslušného stereotypu.
História
Od polovice osemdesiatych rokov bol výraz emo používaný výhradne pre hudobný žáner inšpirovaný vtedajšou washingtonskou scénou. Keď sa hudba koncom deväťdesiatych rokov dostala do povedomia širšieho publika, začalo slovo nadobúdať ďalšie významy.
Pôvod výrazu samotného je nejasný. V roku 1985 členovia skupiny Rites of Spring oznámili v časopise Flipside, že ich niektorí fanúšikovia začali označovať ako „emo“, údajne podľa emócií, ktoré skupina ukazovala pri svojich vystúpeniach. V nasledujúcich rokoch bolo emo vnímané ako skratka z „emotive hardcore“, či „emotional hardcore“, ako bol vtedy tento druh hudby označovaný.
V dnešnej dobe je slovo emo používané v širšom význame, a je často považované za skratku slova „emotívny“. Po roku 2000 začali hudobné skupiny ako Dashboard Confessional popularizovať dramatickejší a osobnejší emo štýl, ktorého texty ďaleko viac oslovovali mládež.
Spolu s tým začala byť hudba známejšia, a emo začalo byť okolím používané ako termín pre prehnanú melodrámu či ublíženosť. Na fanúšikov tak často mierili vety ako „nebuď tak emo“ či „vzmuž sa, emo decko“ vyjadrujúce dojem, že sa berú príliš vážne.
Keď začali veľké vydavateľstvá vydávať hudbu skupín ako emo, postupne sa zjednotili aj rôzne štýly ich prezentácie. S emo štýlom začal byť spojovaný štýl skupín ako From First To Last alebo Thursday, a to vrátane čierneho líčenia očí a dlhých vlasov, zakrývajúcich oči.
Móda a kultúra
Aj keď emo nie je o obliekaní alebo móde, často sa tento výraz na toto vyjadrenie používa. Tak ako sa predstavitelia rôznych hudobných žánrov vyznačujú osobitým štýlom obliekania, tak aj predstavitelia emo majú svoj štýl. Ide o dva rôzne štýly obliekania. Prvý vychádza z „indie emo“ scény deväťdesiatych rokov, a má väzby v indie rocku a punk rocku. Zahrňuje oblečenie obnoseného vzhľadu, typicky v khaki farbách, prípadne retro štýl. Tričká bývajú menšie, s podtlačou v štýle osemdesiatych rokov. Tašky a batohy bývajú zdobené špendlíkmi a odznakmi rôznych kapiel.
Druhý populárny štýl je tmavší a vyznačuje sa narovnanými dlhšími vlasmi odfarbenými na čierno (prípadne červeno, alebo nejakým neprirodzeným odtieňom tmavej farby), no taktiež na bielo, prípadne kombinácia týchto farieb. Muži nosia tesnejšie nohavice, obvyklý je piercing pier či obočia a tmavý makeup (u žien aj u mužov; najvýraznejšia je čierna ceruzka na oči, ale vyskytujú sa aj červené očné tiene). Častým doplnkom sú okuliare s hrubšími tmavými rámami, ktoré občas nosia aj jedinci ktorí okuliare v skutočnosti nepotrebujú.
Obľúbenou obuvou sú vysoké tenisky alebo skaterské topánky, či takzvané číny.
"Nové emo"
Po roku 2000 sa začal výraz "emo" používať v spojitostiach, ktoré nemajú žiadnu spojitosť s hudbou emo 80-tych rokov. Začala sa masívna prezentácia "emo módy", podobnej štýlu goth, ktorého stereotypom je plač, sebapoškodzovanie a výrazy "emo" a screamo sa začali používať pre kapely tvoriace pop punk, rock, alternatívny rock, či metalcore. Za "vinníka" sa považujú predovšetkým médiá, časopisy, internet. Neskôr sa začali používať výrazy popcore, emopop, mall emo, fake screamo, najmä ľuďmi počúvajúcimi "real emo", keďže žiadne z takto pomenovaných skupín nemajú veľa spoločného so skutočným emo/screamo.
Mylné chápanie emo
Aj keď emo označuje tak obliekanie a postoje fanúšikov emo scény, ako aj pôvodný hudobný štýl, sú od seba tieto dva významy značne odlišné. Emo ako hudobný štýl dlho predchádza slangovému označeniu „emo“. Súčasne je mnoho dnes aktívnych hudobných skupín označovaných ako „emo“ len preto, že sa ich štýl obliekania zhoduje s významom slangového výrazu, no v skutočnosti nepatria medzi predstaviteľov tohto hudobného štýlu. Najčastejšie sa jedná o hardcoreové, punkové, či rockové skupiny.
Emo ako urážka
Výraz emo je v posledných rokoch tiež používané na internete ako urážka, vzťahovaná na jedincov budiacich dojem psychicky labilných, alebo rozoberajúcich svoje osobné životy na verejných diskusných fórach. Emo tiež býva používané k označeniu depresívnych pocitov.
Zaujímavosti
- slovo „emo“ môžeme vyslovovať normálne, ako [emo] alebo po anglicky [ímou]
- prvá česká skupina, ktorá sa zaslúžila o propagáciu EMO bola Vypsaná fixa s piesňou 1982. Úryvok z textu: “…jsem malej ímo a ty jsi princezna…” . Ďalšia česká populárna skupina Clou ktorá hrá rock, ale jej fanúšici ich zaraďujú k EMO, ich nové single ako Island Sun a Snowy Wing sú na prvých priečkach v českých rádiách.
Zdroj: wiki
EMO
(Palino, 24. 3. 2009 19:50)